Suçluluktan Sorumluluğa: Almanya Tarihinin İki Travması @Salt Galata / 30 Ocak 2015

Shoah Memorial

Tarihsever Mistiklalcilere bir konferans haberi vermek için yazıyorum. 30 Ocak günü saat 19:00’da Salt Galata’nın Oditoryumunda, Almanya’nın İkinci Cihan Harbi, Nazizim ve Sovyet İşgali ile yaşadığı bellek tecrübeleri üzerine odaklanan bir konuşma yapılacak.

Konuşmacı Etienne François kimdir?

Etienne François Université Paris I (Panthéon Sorbonne) ve Freie Universität Berlin’de tarih profesorüdür. Berlin Marc Bloch Araştırma Merkezi’nin kurucusu ve 1992-1999 yıllarında ilk müdürü olan François, Orta Çağ sonundan bugüne kadar Almanya tarihi, Alman-Fransız ilişkileri, Almanya-Avrupa ilişkileri ve Almanya’nın kendi geçmişiyle ilişkisi üzerine yaptığı araştırma ve yayınlarıyla tanınmaktadır.

Konferansın ayrıntılar şöyle:

“SUÇLULUKTAN SORUMLULUĞA: ALMANYA TARİHİNİN İKİ TRAVMASI

Nora Şeni’nin bilimsel sorumluluğunda; İstanbul Fransız Enstitüsü, Mémorial de la Shoah (Paris), Université Paris 8 ve Anadolu Kültür’ün katılımıyla yürütülen “Hafıza Politikaları ve Fransa” başlıklı konferans serisinin yedinci bölümünde Prof. Etienne François konuşacak. François, “Almanya’nın Shoah ve Sovyet işgaline dair çift hafıza politikası” konusunu irdeleyecek.

Geçen yıl Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşen bu konferans serisi, 2015’te diğer Avrupa ülkelerinin yaralı hafızalarıyla yüzleşme serüvenlerini konu alacak. Bu yılın ilk konuşması ise özel bir deneyime odaklanıyor: Nazizmin doğduğu memleket olarak Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı sonrasında hayli zor bir bellekle karşı karşıya kaldığı biliniyor. Hiçbir şekilde Holokost ile aynı düzeyde olmasa da, Sovyet işgalinin de kabulü güç bir bellek bıraktığı aşikâr. Bu bağlamda François, birbirine tezat mazlumiyetlerin rakip hafıza politikaları doğurmamış olduğu tezini savunacak.

Konuşma dili Fransızca’dır; Türkçe’ye simultane çeviri mevcuttur.

Katılım ücretsizdir.

Sedef Can

Zamanımın çoğunu İstiklal Caddesi ve çevresinde geçiririm. Yemek olsun, içmek olsun bunlara pek düşkünüm. Bilhassa kahve ve rakı özel ilgi alanıma giriyor. Mistiklal dışında ne ile meşgulsün derseniz; Koç Üniversitesi Tarih Bölümü'nde okuyorum. Gelecekte yaşamımı kalemimle kazanmak gibi bir fantezim var. Hayatta prensip olarak düşünüyorum ama yapmıyorum. Mistiklal ise ilk eyleme geçişim olabilir.
Sedef Can

Bir cevap yazın