Kimseye Bir Şey Söylemeyeceğim @TiyatroHal / 17 & 27 Şubat 2015

2Merhabalar,

Bildiğiniz gibi Mistiklal olarak sitemizde olabildiğince tiyatrolara yer vermeye ve haberlerini duyurmaya çalışıyoruz. Bu kez sizlere görmeyeri isimli bir topluluğun yeni oyunlarını duyurmak için yazıyorum. Belki aranızda Gürültünün İçinde  adlı oyunlarını izlemiş olanlar vardır. Yeni oyunları ”Kimseye Bir Şey Söylemeyeceğim” ile ilgili bir süredir Twitter’da dikkat çekici fotoğraflar ve iletiler paylaşıyorlardı, gün geçtikçe meraklanmaya başladım desem yeridir!

görmeyeri, ikinci yapımları Kimseye Bir Şey Söylemeyeceğim için prömiyer tarihini ilan etti. 17 Şubat Salı akşamı Tiyatro Hal‘de seyirciyle buluşmaya hazırlanan oyun 1964 yılında Amerika’da gerçekleşen Kitty cinayetinden esinle yazılmış ve kurgulanmış bir hikâyeye sahip.

Proje’nin ilgi çeken diğer yanlarından biri de, Türkiye’de Seyirci etkisi ve Kitty cinayetine ilk kez bir tiyatro yapımı ile yaklaşılıyor olması.

görmeyeri, ilk yapımlarında da aile içinde şiddeti, kadın ayrımcılığını ve mahalle baskısı temalarını işlemiş, eleştirmenlerin ve seyircilerinin dikkatini çekmişti. Ülkemizde kadın cinayetlerinin gün geçtikçe arttığı bu dönemde özeleştirimizi yapmamız gerektiği sinyalini veren topluluk, bu projeleri ile dünya toplumlarının gitgide batağına sürüklendiği duyarsızlaşmaya iyi bir eleştiri getireceğe benziyor.

“Oyun, bir kadının sokak ortasında katiline yalvarışını, aynı anda iki yabancı sesin  birbirine tutunmalarını, geriye akmaya başlayan anıların içinde labirentler yaratmış genç çiftin kayboluşlarını anlatıyor. Oyun, kendi hayatlarının beta mega dalgalarını duyumsamak istemeyenler için yeryüzünün bilinen en eski işkencesi…”

Oyunun yazarlığını ve yönetmenliğini, topluluğun kurucusu ve ilk yapımlarından da tanıdığımız Uğur Küçükdağ yapıyor. Bahar karakterini Nihan Aypolat oynarken, Telekız karakterinde Nihan Demirelli‘yi göreceğiz.

Aslında ‘Kimseye Birşey Söylemeyeceğim’ için söylenebilecek çok şey yok. Seyretmek için salonda yerinizi aldığınızda anlatmaya çalıştıkları şeye dönüşeceksiniz. Psikoloji tarihi 50 yıl önce buna “Seyirci Etkisi(Bystander Effect)” dedi.  Topluluğun söylediği ise;

Aklınızdan 45 dakika tutup bitene kadar gözlerinizi kapatmayın! Ve lütfen çıktıktan sonra kimseye bir şey söylemeyin...”

 ‘Kimseye Bir Şey söylemeyeceğim’ oyununun Şubat ayındaki diğer gösterimi 27 Şubat Cuma Akşamı yine TiyatroHal’de gerçekleşecek. Şimdiden rezervasyon yaptırmak için 0538 458 73 01 i arayabilirsiniz. Biletler MyBilet ve sahne gişesinden temin edilebilir…

5

Meraklısına: web | facebook | twitter |

Sedef Can

Bir yanıt yazın