Yılın İlk Uzun Perşembe’si / 30 Ocak @SALT

Pek sayın Mistiklal Takipçileri, SALT’ın güzel etkinliklerinden biriyle karşınızdayız; Uzun Perşembeler nihayet başlıyor. Her ayın son Perşembe günü SALT Beyoğlu, Galata ve Ulus(Ankara) akşam 22.00’ye kadar kapılarını açık tutuyor. Ücretsiz sergi ve bina turlarının yanı sıra, cafe ile kitapçıda özel indirimler sizi bekliyor olacak. İşten ya da okuldan çıktıktan sonra değerlendirebileceğiniz güzel bir Perşembe akşamı için size Beyoğlu ve Galata programını da verelim:

 SALT Beyoğlu

Saat 18.30’da Açık Sinema’da

Gösterim: Hail the New Puritan (1985-1986)

Charles Atlas

İngilizce; altyazısız

84 dakika

Tanınmış İngiliz dansçı ve koreograf Michael Clark’ın başrolünü oynadığı Hail the New Puritan, dansçının yaşamından bir günü işleyen belgesel görünümlü coşkulu bir kurmacadır. Dansçının göz alıcı erotizmi ve hünerle biçimlediği kışkırtıcı dans performanslarına yoğunlaşan Charles Atlas, dansı Clark’ın ruh hâlinin fiziksel bir tezahürü olarak işler. Videonun girişindeki gerçeküstü rüya sekansından en sondaki solo dansa kadar, Clark’ın 1980’lerde içinde bulunduğu post-punk altkültür çevreleri, “Londra’da artık var olmayan belirli bir dönem ve bağlama dair bir zaman kapsülü”nü temsil eder. (Kaynak: EAI)

Saat 20.00’de Açık Sinema’da

Gösterim: Mevsim Sonu (2014)

Nikolaj Bendix Skyum Larsen

Türkçe; İngilizce altyazılı

70 dakika

Film, Meriç Nehri’nin kıyısındaki köylerden Üyüklütatar’da geçer. Yakın zamana kadar Meriç, yasadışı göçmenlerin Avrupa’ya gitmek için en çok kullandığı noktalardandır. Köydeki gençlerin çoğu da, ekonomik nedenlerle farklı kentlere göç etmek zorunda kalırlar. Mevsimlik işçi olarak çalışmak üzere bölgeye gelen Romanlar ise, köyün hemen dışında kamp kurarlar. Tarımda sanayileşme nedeniyle tarlaların sürekli genişlemesi ama aynı zamanda sayıca azalması, bölge sakinleri için büyük endişe oluşturur. Bu üç açıdan göç konusunun incelendiği filmin çekimleri, 2012’de çeltik hasadı döneminde gerçekleştirildi.

Gösterimin ardından Nikolaj Bendix Skyum Larsen, film üzerine bir konuşma (İngilizce) yapacak. Program eş zamanlı olarak SALT Ulus’ta yayımlanacak.

Mevsim Sonu, PiST///Araştırma ve Üretim Odaklı Misafirlik Programı: PIRPIR tarafından sağlanan dört aylık bir misafir sanatçı programı kapsamında çekilmiş ve Danimarka Sanat Ajansı ve Danimarka Sanat Konseyi’nin katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.

Forum

Normalizasyon Bölüm 1 ve 2 ve 3 (2005-2010)

Can Altay

Kat 1

Waiting for Tear Gas [Biber Gazını Beklerken] (1999-2000)

Allan Sekula

 

 SALT Galata

Saat 19.00’da Türkçe-İngilizce rehberli tur

Arşivi Parçalamak: Bir Osmanlı Ailesinde Temsil, Kimlik, Hafıza

 

Arşivi Parçalamak, geç Osmanlı döneminden Türkiye Cumhuriyeti’ne üç kuşağı kapsayan Said Bey Arşivi’nin 1900-1940 dönemine odaklanır. Sergi, karmaşık bir geçiş sürecinde bir ailenin kendisini yazı, fotoğraf, anlatı, müzik ve nesnelerle nasıl ifade ve temsil ettiğini anlamaya çalışır.

Kat 1

Rhythm 0 (1974)

Marina Abramović

Kat -1

Göze Göz (1998)

Artur Żmijewski

SALT Araştırma saat 20.00’ye, Osmanlı Bankası Müzesi saat 22.00’ye kadar açık.

Sedef Can

Bir yanıt yazın