Sergi: Çember – Gökçe Tunç @G-art / 15 Mayıs Son gün

unnamed

Bir sergi haberini paylaşıyoruz,

Yeni adresi Beyoğlu Kumbaracı Yokuşunda birbirinden özel sergilere ev sahipliği yapmaya devam eden G-art, 15 Nisan’da başarılı sanatçı Gökte Tunç’un CIRCLE / ÇEMBER isimli güncel işlerini görücüye çıkardı.

Yine atıklar kullanarak ürettiği bu sergisinde sanatçı, yeni bir malzeme olarak ayna yüzeyini işlerine ekliyor. Çember, hem fiziksel dünyada hem de inanç dünyasında  sonsuz döngü ve sonsuz enerjiyi simgeler. Her şeyin bu yaşamsal enerji içerisinde değişimi, gelişimi, düzen ve düzensizlik, entropi  kavramları üzerinde  düşünüyor, bizi de düşünmeye itiyor ve   algımızla oynayarak bunu sağlamaya çalışıyor.  Yarattığı illüzyona sebep olan  bazen form, bazen de renk oluyor. Gerçek ve görünen üzerine, “Her gördüğümüz gerçek midir?” sorusunu sorduruyor.

Farklı algılara ve illüzyona sebep olan bu işler bize oldukça estetik geliyor, çünkü iç içe giren mükemmel uyum ve denge örnekleriyle karşılaşıyoruz, tıpkı doğadaki gibi. Doğadaki gerçek referanslar bizim işler ile bir ilişki kurmamızı sağlıyor. Sakin, minimal, yumuşak uyum içerisinde gördüğümüz düzende,  kütle ve yığınlar şeklindeki değişik yapılanmalar başta düzeni bozan eleman gibi görünse de , onların da kendi içinde oldukça uyumlu olduğunu görmeye başlıyoruz. Rastgele çizilmiş gibi görünen çizgiler bile bir süre sonra düzenin devamlılığını sağlayan, düzene hizmet eden dengeyi sağlayan olarak varlığını kabul ettiriyor. Ve “Entropi” kavramıyla yüzleşiyoruz. Minimum enerji-maksimum düzensizlik. Minimalizmin ve mutlak dengenin sırrı.

Sanatçının ağırlıklı olarak kullandığı iki renk  beyaz ve mavi. Beyaz sonsuzluk, mavi ise gizem, sır, bilinmeyeni temsil ediyor onun için.
Kare işler de ise, sert bir kontur içerisinde yer alan yine onlarca çember algısı, sanki başka bir aleme geçiş, kapı gibi algılanıp, bizi bir yolculuğa hazırlıyor. Bir sure sonra kare konturu görmemeye başlıyoruz. Bu durumda gördüğümüz şey nereden , hangi açıdan baktığımıza göre “Kare mi yoksa çember midir gördüğümüz şey? “ sorusu oluşturmaya başlıyor.

Sıkça karşılaştığımız bu çemberlerin aslında bir bütünleştiren, toparlayan , anlamsızı anlamlı hale getiren mutlak yapı olduğunu görüyoruz .

Gökte Tunç’un  CIRCLE / ÇEMBER sergisi 15 Nisan – 15 Mayıs 2014 tarihleri arasında  G-art Beyoğlu’nda Pazar ve Pazartesi dışında her gün 11:00-19:00 saatleri arasında gezilebilir.

Hüseyin
Takip et!

Bir yanıt yazın